pdo ile veritabanı bağlantısı
KategorilerPhp

PDO İle Veritabanı Bağlantısı

Selamun Aleyküm

PDO ile veritabanı bağlantısı yapabilmemiz için bir bağlantı kodu oluşturmamız gerekiyor.  Bu bağlantı kodunda temel olarak aşağıdaki parametreleri kullanacağız.

  • Veritabanı Host (varsayılan olarak localhost’tur)
  • Veritabanı Kullanıcı Adı (varsayılan olarak root’tur)
  • Veritabanı Kullanıcı Şifresi (varsayılan olarak boş geliyor. Fakat siz mysql kullanıcısı için bir şifre belirlediyseniz o şifreyi girmeniz gerekiyor. Xampp’ta şifre varsayılan olarak boştur. WampServer’da varsayılan olarak 12345678 şeklindedir.)
  • Veritabanı Adı

Şimdi veritabanına bağlanalım.

<?php

try {

     $db = new PDO("mysql:host=localhost;dbname=example" 

buy-levitra-usa.com

,"root",""); echo "Veritabanı bağlantısı başarıyla kuruldu."; } catch ( PDOException $e ){ echo "Veritabanı bağlantısı kurulurken bir hata oluştu. =>: ".$e->getMessage(); }

Php PDO Mysql Bağlantı kodumuzu öncelikle try-catch yapısı içinde çalıştıracağız.

Bu yapıda çalıştırdığımızda ilk olarak try bloğu çalışacak ve eğer bir hata yoksa “Veritabanı bağlantısı başarıyla kurdunuz.” cümlesini ekranımızda göreceğiz, eğer bir hata varsa catch kısmında “Veritabanı bağlantısı kurulurken bir hata oluştu.” şeklinde yazdığımız hata cümlesini ekranımızda göreceğiz. Bu hatayı catch kısmı yakalar ve bize gösterir.

Try-Catch kısmını kullanmak zorunda değiliz ama hata olduğunu görmemiz için kullanmamız gerekir.

Takıldığınız bir yer olursa yorum yapmaktan veya WhatsApp grubumuzdan yazmaktan çekinmeyin. Sorunuz yanıtsız kalmayacaktır. Kendinize iyi bakın. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.